Czym są zabawki sensoryczne?
Często słyszysz, że zabawki sensoryczne wspierają rozwój dziecka, ale nie wiesz tak naprawdę co to jest? Piłki z kolcami, szeleszczące książeczki czy pluszaki w kontrastowych kolorach – to jedne z wielu przykładów zabawek sensorycznych, które w ostatnich latach są zakupowym hitem i zyskują coraz większą ilość sympatyków. Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Czy i jak wpływają na rozwój dziecka? Na które i kiedy warto postawić. O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Rozwój sensoryczny – czy trzeba go wspierać?
Zmysły dziecka intensywnie rozwijają się już w życiu prenatalnym. Pierwszym najlepiej rozwiniętym zmysłem jest słuch. Co ciekawe – już około 4-5 miesiąca życia płodowego dziecko rozpoznaje głos matki i reaguje na głośne dźwięki przyspieszoną akcją serca lub wzmożoną aktywnością ruchową. Dlatego to głos mamy, słyszany najczęściej, jest kojący dla maluszka po porodzie i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dzieci, których tatusiowie mówili do ciążowego brzuszka, łatwiej budują z nimi relacje – właśnie dzięki temu, że już w życiu płodowym oswoiły się z ich głosem. To pokazuje, jak ważne i znaczące są bodźce docierające do dziecka z zewnątrz. Oraz to, że ich właściwa stymulacja może świetnie wpływać na jego harmonijny rozwój. Zastanawiasz się, w jaki sposób? Czy zabawki dla dzieci pomagają w rozwoju? Tak! Podpowiadamy, co możesz zrobić.
Zabawki sensoryczne – jak wpływają na rozwój dziecka?
Dziecko oswaja otaczający je świat poprzez zmysły – słuch, dotyk, wzrok, węch i smak. Prawidłowe odbieranie przez mózg wrażeń zmysłowych pozwala właściwie reagować na bodźce pochodzące z otoczenia. Wraz z rozwojem dziecka – doskonali się jego percepcja. Dlatego ważne, by stwarzać właściwe warunki do rozwoju zmysłów i sprawnego przebiegu integracji sensorycznej. Dzięki temu, że o rozwoju dzieci, nawet tym prenatalnym, wiemy dziś tak wiele – możemy bardzo świadomie korzystać z oferty producentów zabawek dla dzieci. Niestety nie wszystkie zabawki dostępne na rynku odpowiadają najwyższym standardom bezpieczeństwa i właściwie stymulują rozwój sensoryczny dziecka. A niektóre nawet zamiast korzyści, mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dlatego pod lupę bierzemy zabawki dla dzieci. Zobacz, czym są zabawki sensoryczne, jakie mają właściwości i co warto o nich wiedzieć.
Zabawki sensoryczne – co to jest?
Zabawki sensoryczne dla dzieci to zabawki angażujące zmysły. Są projektowane tak, aby wspierać rozwój maluszków. Mają walory edukacyjne – uczą i bawią jednocześnie. Najlepsza zabawka sensoryczna to taka, która stymuluje, a nie przebodźcowuje. Odpowiada potrzebom i możliwościom rozwojowym. Jest bezpieczna, jakościowa i solidnie wykonana. Podpowiadamy – unikaj tych emanujących nadmiarem dźwięków i bodźców – to wbrew pozorom nie sprzyja układowi nerwowemu dziecka, ani integracji sensorycznej Twojej pociechy. Aby ułatwić Tobie poszukiwanie właściwych zabawek, zamieszczamy inspiracje i przykładowe zabawki sensoryczne dla różnych kategorii wiekowych.
Zabawki sensoryczne dla niemowląt
Sensoryczne zabawki dla niemowląt muszą być przede wszystkim bezpieczne i wytrzymałe. Bo przecież wielokrotnie lądują w ustach dzidziusia i są nieustannie przygryzane, oblizywane, potrząsane, rzucane i szarpane. Noworodki przez pierwszy miesiąc swojego życia widzą dobrze zaledwie z bliskiej odległości, w dodatku przedmioty czarno-białe. Jeśli chcesz zadbać o stymulację zmysłu wzorku postaw na zabawki kontrastowe oraz te o wyrazistych kolorach. Świetnie sprawdzą się tu miękkie aktywizujące książeczki. Ich zróżnicowana faktura pozwoli nieco starszym maluszkom stymulować zmysł dotyku. Pamiętaj, że wszystkie wystające elementy muszą być mocno przytwierdzone do zabawki, tak, aby maluch nie był w stanie ich oderwać, a później połknąć.
Strzałem w dziesiątkę z pewnością okażą się miękkie grzechotki z dzwoneczkiem, które z jednej strony swoim kształtem umożliwią swobodną manipulację małym rączkom, natomiast z drugiej, dzięki subtelnemu dźwiękowi grzechotki, zachęcą maluszka do podążania za źródłem dźwięku i jego lokalizację.
Jakie jeszcze zabawki sensoryczne dla niemowląt warto wybrać? Drewniany gryzak – grzechotka to odpowiednia zabawka sensoryczna 3m+. Jest zdecydowanie cięższa od swoich plastikowych “odpowiedników” i idealne dla niemowląt, które mają już więcej siły i doskonalszą sprawność manualną. Niemowlę ma szansę obcować z przyjemną w dotyku, o naturalnym zapachu i smaku drewna zabawką, jednocześnie stymulując koordynację ręka-oko. Warto pamiętać, że drewno ma właściwości antybakteryjne, dlatego maluch takie naturalne zabawki może smakować do woli, a Ty nie musisz martwić się o schodzącą z nich farbę.
Zabawki montessori
Jeśli tak, jak my lubisz naturalne materiały, proste formy i harmonijne kolory – postaw na zabawki montessori, które nie mają sobie równych zarówno w rozwijaniu zmysłów, jak i zainteresowania światem. Są świetne dla niemowląt, ale również dla większych maluchów. Możesz wybrać zabawki montessori m.in. spośród zabawek do chwytania i manipulowania, zabawek do poznawania kolorów i kształtów albo nietuzinkowych klocków i układanek. Jeśli takich potrzebujesz, nasz sklep dla dzieci przychodzi z pomocą!
Zabawki sensoryczne dla 2-latka
Jeśli poszukujesz zabawki sensorycznej dla dwulatka – wybierz klocki wafle z elastycznej pianki, z których malec stworzy niesamowite konstrukcje. Oprócz stymulacji zmysłów dziecko będzie mogło rozwijać kreatywność i zdolność koordynacji oko-ręka.
Z doświadczenia wiemy, że każdy brzdąc uwielbia zabawę w wodzie i piasku – a to przecież świetne doświadczenia sensoryczne na wyciągnięcie ręki. Nie zapomnij zatem o porządnym zestawie do zabaw w piaskownicy.
Zabawki zręcznościowe pomagają trenować czucie głębokie. Jeśli chcesz zadbać o ten aspekt rozwoju Twojej pociechy postaw na układankę albo grę balansującą. Dzięki nim dziecko będzie mogło trenować precyzję ruchów. To przy okazji też dobre ćwiczenie cierpliwości i koncentracji uwagi, a nawet emocjonująca zabawa dla całej rodziny. Puzzle sensoryczne o zróżnicowanej fakturze też będą strzałem w dziesiątkę – to gratka dla zmysłu dotyku i doskonalenia pamięci.
Zabawki sensoryczne dla 3-latka
Zabawki sensoryczne dla 3-letniego malucha wciąż mogą stymulować coraz lepiej rozwijające się zmysły. W doskonaleniu wrażliwości muzycznej i umiejętności różnicowania i naśladowania dźwięków pomocne będą uwielbiane przez dzieci instrumenty muzyczne. Zadbaj o jakość dźwięku i estetykę, wybierając drewniane instrumenty, np. popularne cymbałki, ukulele, bębenek czy flet. Wrażeń wzrokowych stymulujących zmysł wzroku dostarczą zabawki optyczne – kalejdoskopy i projektory.
Nie zapominaj również o aktywności twórczej Twojego dziecka. Malowanie palcami, formowanie z plasteliny czy modeliny oraz kreatywna zabawa ciastoliną są znakomitym ćwiczeniem zmysłów. Spośród produktów plastycznych, szczególnie dla najmłodszych, wybierz te pozbawione sztucznych zapachów, nietoksyczne i hipoalergiczne. Sprawdź też kategorię produktów: zabawki zręcznościowe dla dzieci.
Zabawki sensoryczne dla dzieci – podsumowanie
Liczymy, że teraz wybór odpowiedniej zabawki sensorycznej dla Twojej pociechy nie będzie dużym wyzwaniem. I od teraz krytycznie spojrzysz na ofertę zabawek sensorycznych dla dzieci. Jeśli poszukujesz wyselekcjonowanych produktów dobrej jakości – kurka chmurka zgłasza swoją gotowość! 🙂